Встановлення солярної станції передбачає підготовку, закупівлю обладнання й матеріалів, монтаж, підключення, перевірку правильності роботи та догляд. Перед придбанням сонячних панелей розраховують потребу в електроенергії, орієнтуючись на кількість спожитих кіловатів за рік і добу. 

Власники приватних домоволодінь використовують для встановлення СЕС дах будинку або земельну ділянку. За конструкцією бувають плоскі, одно-, дво- чи багатосхилі дахи. Вони мають бути достатньо міцними, як і фундамент, щоб витримати додаткове навантаження сонячних панелей. 

Обладнання, матеріали та підготовка до робіт

Сонячні панелі вибирають залежно від складу фотоматеріалів, орієнтації й кута нахилу модулів, інтенсивності сонячного випромінювання, якості обладнання та монтажу. Перед тим як встановити сонячні панелі на даху або на землі, необхідно з’ясувати:
тип батарей, якщо вони застосовуються;

  • сумарну потужність;
  • ємність акумулятора;
  • потужність інвертора.

Кількість панелей розраховується за складною формулою. Загальна кількість залежить від співвідношення кількох показників: загальної потужності електроприладів, кута нахилу панелей, їхнього типу та інших параметрів. Фотомодулі на даху встановлюють, використовуючи страхувальний трос, що сприяє безпеці робочого процесу. Серед необхідних інструментів варто мати кримпер, кусачки, викрутку, гайковий ключ, прилад для очищення проводів від ізоляції. 

Монтаж та підключення сонячних панелей

Встановлення електростанції передбачає підготовку підпірних конструкцій. Для даху це – S-подібні рейки, які монтуються до покрівельного матеріалу кронштейнами з проміжками 1200–1500 мм один від одного. Встановлення сонячних панелей з використанням кронштейна відбувається за допомогою 3 саморізів. Залежно від типу покрівельного матеріалу – бітумної, металевої, керамічної черепиці, фальцевої покрівлі тощо – підбирається форма кронштейна. 

Фотомодуль кріпиться на дві паралельні рейки так, щоб на обох кінцях був вільний напуск 200–400 мм. Елемент фіксується двома прижимами по 4 боках. Їх монтують, використовуючи болти й захвати. Залежно від висоти профілю сонячного модуля довжина захватів варіюється від 35 до 40 мм. 

Підключення панелей до електричної системи відбувається паралельно або послідовно. Послідовне з’єднання утворюється при під’єднанні клеми одного модуля зі знаком «плюс» до клеми з «мінусом» іншого. Паралельний монтаж передбачає з’єднання всіх плюсових клем між собою та мінусових клем – між собою. 

Сонячні панелі: встановлення на завершальному етапі, перевірка роботи та рекомендації щодо догляду

Після підключення інвертора та зарядного контролера необхідно перевірити, чи правильно й ефективно працює система. Це роблять за допомогою тепловізорних камер, які виявляють можливі дефекти панелей. Встановлення системи завершується перевіркою наявності електроенергії. Для оптимізації роботи використовують технологію MPPT. Подовжити термін експлуатації станції допоможе регулярна чистка фотоелементів та моніторинг роботи всього комплексу. 
У зв'язку зі складністю розрахунків та самого процесу монтажу раціонально довірити їх професіоналам.