Все більше власників приватних домогосподарств в Україні прагнуть встановити станції, які генерують електроенергію від сонця, адже ці споруди мають багато переваг. Найочевидніші – економія на споживанні енергії від загальної електромережі та комфорт завдяки акумуляторним батареям, які дозволяють живити будинок при вимкненні світла. Вартість домоволодіння, де встановлені сонячні батареї, зростає, тому будинок можна вигідно продати.
Власник СЕС має можливість заробити, продаючи державі надлишок енергії за «зеленим тарифом». Використання екологічно чистого джерела електричного струму сприяє збереженню довкілля. Вирішивши придбати та встановити сонячні панелі, споживач робить внесок в енергетичну незалежність України.
З яких компонентів складається сонячна станція і як вибрати потрібну
Склад СЕС залежить від її типу. Автономний енергетичний комплекс містить такі компоненти: сонячні панелі, АКБ, інвертор. Їх функції полягають у перетворенні сонячного проміння на струм, його вирівнювання, накопичення, перетворення з постійного на змінний стандартною напругою 220 В. Мережева сонячна електростанція для дому має захисну автоматику, лічильники та інвертор. Вона працює за таким же принципом, але вироблену електроенергію не накопичує в акумуляторах, а подає до електромережі. Електроприлади споживають її, а надлишок можна продавати за «зеленим тарифом» (для цього використовується окремий лічильник). Гібридна станція – споруда з компонентами й функціями двох попередніх типів.
У питанні вибору станції варто керуватися 4 критеріями:
- Рівнем якості.
- Відповідністю заявленій потужності.
- Ефективністю роботи, яка визначається ККД.
- Видом кремнію для виготовлення панелей.
Якість енергообладнання за способом виробництва і матеріалами співвідноситься з рейтингами виробників: TIER1, TIER2, TIER3. До першого належать вироби, виготовлені світовими лідерами за передовими технологіями, з жорстким контролем кожної стадії процесу. Другий рівень об’єднує станції середнього, третій – низького рівня якості (відбувається просте збирання виробів з готових компонентів). У виробництві застосовують моно-, полікристалічний та аморфний кремній.
Сонячна електростанція для будинку: розміщення і встановлення
Перед купівлею СЕС необхідно визначитися з місцем її розташування, адже це значною мірою впливає на продуктивність роботи станції. Найчастіше фотомодулі розміщують на даху. Це зручно, адже економить площу домоволодіння. Власники, які мають великі земельні ділянки, часто встановлюють наземні конструкції, де панелі розміщуються на металевому кріпленні. Цей варіант підходить тим, чий дах будинку слабкий і не витримає ваги модулів або має складну форму. При визначенні місця варто врахувати:
- напрямок розташування будівлі відносно сонячного боку;
- градус нахилу і міцність покрівлі;
- інтенсивність опадів, можливість сильних вітрів у конкретній місцевості;
- ймовірність затінення (можливе збільшення висоти дерев, заплановане спорудження інших будинків).
Порядок встановлення фотоелектричної станції передбачає добір устаткування включно з панелями, інвертором, акумуляторами, іншим обладнанням, визначення типу конструкції для монтажу модулів, її розміщення та кріплення. Обов’язковими етапами встановлення сонячних батарей є підключення та запуск станції в експлуатацію. Енергообладнання перевірять відповідні органи. Якщо власник планує продавати надлишок енергії державі, представники обленерго поставлять двонапрямний лічильник.
Домашні сонячні електростанції: ціна
Вартість всього комплексу обумовлюється основними матеріалами й комплектацією, а також потужністю СЕС та складністю монтажу. Найдорожчим компонентом є інвертор: ціна зумовлена важливістю функції, а саме – перетворенням постійного струму на змінний, придатний до споживання усіма приладами домашньої мережі 220 В. Крім цього, для автономної або гібридної СЕС на майбутнє необхідно передбачити придбання додаткових акумуляторів. Ці пристрої вичерпують свій ресурс в середньому через 4 роки.
Наскільки економічно вигідно користуватися сонячною електростанцією у приватному будинку
Під’єднавши власну станцію, споживач коригує витрати на електроенергію та економить на сплаті комунальних послуг. Оскільки сонячна електростанція здатна експлуатуватися понад 25 років, є сенс у її придбанні. Весь комплекс окупиться приблизно за 3–5 років. Час окупності станції розраховується приблизно, адже на це впливає багато чинників – кількість сонячних днів, забрудненість модулів, обсяг споживання електроенергії, втрати від перегріву панелей тощо.