Сонячна батарея – це джерело альтернативної енергії, яке активно використовують для живлення побутової техніки, гаджетів, електромобілів. Вона стала популярною завдяки високій ефективності, адже спроможна накопичувати та перетворювати енергію Сонця в електрику. Схема сонячної електростанції передбачає наявність фотоелементів, контролера, інвертора, акумуляторної батареї та стабілізатора. Але, щоб правильно її приєднати та використовувати, необхідно проаналізувати принцип функціонування всього комплексу.
«Відновлювальні джерела енергії дозволяють зробити будь-який об'єкт незалежним за рахунок використання енергії вітру, води, Сонця і Землі. Вони не мають елементів, які можуть вибухнути чи загорітися». Кирило Ставничий.
Основний принцип роботи сонячних електростанцій
Принцип роботи сонячної електростанції базується на фотоелектричному ефекті. Сонячне випромінювання використовується як джерело живлення і за допомогою p-n- переходу перетворюється в електричний струм. При потраплянні потоків сонця на n-шар електрони вивільняються з атомів і переміщуються на p-шар, де раніше було їх недостатньо. Після перенаправлення енергії вони повертаються на перший шар та «шукають» вільне місце. Направлений рух цих електронів і є електричним струмом. Цей процес триває до тих пір, поки акумулятор не набере потрібного заряду. Наприклад, метрова сонячна панель має потужність приблизно 125 Вт. Сучасні моделі можуть мати багатошарову конструкцію з декількома p-n-переходами, проте вони поки що не дуже поширені.
Робота сонячної електростанції відбувається за таким алгоритмом:
- енергія сонця потрапляє на пластини;
- при опромінюванні пластин вивільняються електрони;
- електрони активно рухаються по провідниках;
- електричний струм заряджає акумулятори.
Акумуляторна батарея набирає та зберігає заряд, рівень якого постійно контролюється. Якщо заряд занадто низький, контролер активує сонячну панель. Після цього у роботу включається інвертор. Він відповідає за перетворення струму з постійного у змінний. На виході ми отримуємо стандартну напругу 220 V. Це дає змогу підключати до електростанції будь-які побутові прилади.
Як працює сонячна електростанція в зимовий період
Сонячні електростанції працюють не лише влітку. Для повноцінної роботи СЕС важливий один нюанс – ефективність світлового дня. Якщо день короткий та похмурий, станція не може накопичити достатню кількість енергії. Крім того, взимку фотоелементи часто засипає снігом, що перешкоджає роботі системи. Якщо ви плануєте використовувати сонячні панелі на постійній основі, вибирайте моделі з високим ККД.
Що, крім погоди, впливає на ефективність роботи сонячної електростанції:
- правильне розташування панелей;
- стан та чистота (потрібно очищати елементи системи від опадів, бруду, сухого листя тощо);
- правильно підібране розташування (у зимовий та літній час панелі потрібно розміщувати під різними кутами до горизонту).
Щоб сонячна батарея працювала максимально ефективно у будь-яку пору року та забезпечувала необхідне надходження електричної енергії, важливо підібрати якісне устаткування. Все необхідне обладнання для облаштування такої електростанції ви можете придбати в інтернет-магазині Keyvolt. Гарантія та доставлення по Україні передбачені.