Кількість
|
Вартість
|
||
|
Що таке автономна сонячна електростанція
Автономна сонячна електростанція (СЕС) – обладнання для перетворення сонячної енергії в електричну для повного чи часткового забезпечення потреб об’єкта. Природні відновлювальні джерела енергії використовуються все активніше, адже такий спосіб вироблення електрики не шкодить довкіллю та забезпечує автономність.
Переваги встановлення СЕС:
- екологічно чиста електроенергія;
- енергетична незалежність від загальної мережі;
- економічні домашні сонячні електростанції (ціна окупиться за кілька років);
- електропостачання на об’єкті 24/7, незалежно від погоди та періоду доби;
- швидкість монтажних процесів (особливо якщо довірити їх професіоналам), автоматизація системи та простота її експлуатації;
- можливість купити автономну сонячну електростанцію потужністю від 5 до 30 кВт – залежно від індивідуальних потреб.
Побутовим споживачам не потрібні спеціальні дозволи на встановлення СЕС, тому не доведеться витрачати час на збір документів та відвідування державних інстанцій.
Ключові компоненти автономної сонячної електростанції
Технічно СЕС – це блоки окремих сонячних панелей, з’єднаних між собою. Їх конструкція містить спеціальні фотоелементи, що перетворюють сонячне світло на електроенергію, яка далі подається на контролер. Пристрій направляє струм до інвертора та акумулятора, після чого той потрапляє в мережу будинку чи іншого об’єкта.
Вибираючи готові рішення, не доведеться купувати всі компоненти системи окремо. Наприклад, якщо вам потрібна автономна сонячна електростанція 10 кВт, ціна комплекту включатиме:
- кріплення та спеціальні монтажні конструкції;
- контролер заряду акумуляторів (АКБ);
- автономний інвертор;
- електричний щит;
- сонячні панелі;
- кабелі;
- АКБ.
Найскладніший монтажний етап - підключення та з'єднання всіх елементів між собою, тому краще довірити це завдання фахівцям, а більше корисних порад ви знайдете в нашому блозі про все.
Процес встановлення автономної сонячної електростанції
Відповідно до законодавства, автономна СЕС 5 кВт–30 кВт може встановлюватися будь-якою приватною особою без отримання спеціальних дозволів.
Вимоги до об’єкта:
- будинок має класифікуватися як житловий, бути введеним в експлуатацію та по документах належати фізичній особі, яка планує монтаж сонячних панелей;
- земельна ділянка має призначатися під житлову забудову та включати житловий об’єкт, під’єднаний до електромережі.
За однією адресою може функціонувати одна сонячна електростанція потужністю до 30 кВт. Якщо приватним будинком чи ділянкою володіють кілька людей, які встановили окремі електролічильники, кожен має право на розміщення СЕС потужністю до 30 кВт.
Автономна сонячна електростанція 5 кВт здатна забезпечити електроживленням далеко не всі об’єкти, так само як 30 кВт може виявитися завеликою для одного будинку. Тому вибір обладнання починається з розрахунку місячного електроспоживання. Потрібно скласти перелік всіх електроприладів із зазначенням потужності (дивитись у паспорті чи на задній панелі техніки). Ще простіше – взяти дані з платіжок за електроенергію, врахувавши зміну показників у літній та зимовий період. Ще один важливий параметр – пікове споживання енергії, коли одночасно працює багато побутових приладів.
Рекомендується брати СЕС з запасом по потужності 1-2 кВт, щоб компенсувати дні з невеликою сонячною активністю. Також потрібно правильно вибрати місце. Поряд не повинно бути дерев та інших об’єктів, які затінюватимуть сонячні панелі. Що більший рівень інсоляції (сонячного потоку), то менша кількість модулів знадобиться для вироблення необхідної кількості електроенергії.
Сонячна електростанція для приватного будинку монтується на даху чи на землі. В першому випадку необхідно розрахувати, чи вистачить площі покрівлі для розміщення всіх панелей. Якщо місця недостатньо, віддають перевагу наземному встановленню. Технічно монтажний процес виглядає складно, адже існує безліч нюансів, пов’язаних з підключенням системи, тому краще довірити цю задачу професіоналам.
Поради при покупці автономної сонячної електростанції
В областях з високою сонячною активністю спеціалісти рекомендують використовувати монокристалічні панелі, з низькою – полікристалічні. Варто звернути увагу на системи з мікроморфного кремнію, які мають доступну вартість, ефективно працюють у похмуру погоду та вловлюють промені сонця під широким кутом.
Особливості автономних сонячних електростанцій для приватних будинків
Найпоширеніший варіант для приватних будинків – СЕС з інвертором off-grid. Пристрій «домішує» сонячну електроенергію до тієї, що постачається із загальної електромережі. При цьому надлишки «осідають» в АКБ і використовуються при проблемах з основним електропостачанням. Це хороший варіант резервного джерела живлення.
СЕС з інвертором on-grid працюють за аналогічною схемою, але надлишки спрямовуються в електромережу і продаються за законодавчо встановленим «зеленим тарифом» (0,16 € за 1 кВт·год). Такі системи знижують суму в платіжках за електрику та дають пасивний дохід, але не можуть бути резервним джерелом енергії.
Проміжний варіант – готові автономні сонячні електростанції гібридного типу. Вони поєднують функції інверторів off-grid та on-grid, але використовуються лише в окремих випадках, враховуючи високу ціну та обмежену потужність (зазвичай – до 10 кВт).